Biologiczne korzyści grania muzyki/Michał

Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a nawet pośrednio na inteligencję. Jednak jakie korzyści dla organizmu niesie ze sobą wykonywanie muzyki?

Korzyści takich jest bardzo dużo. Przede wszystkim, granie na instrumencie muzycznym rozbudza kreatywność i skraca czas reakcji. Muzyk, zwłaszcza koncertujący niejednokrotnie jest zmuszony do improwizacji, która w fenomenalny sposób kształtuje umiejętność podświadomego podejmowania decyzji w bardzo krótkim czasie, rzędu dziesiątych części sekundy. Również w procesie komponowania trzeba wykazać się kreatywnym podejściem, i polotem by stworzyć utwór godny uwagi.
Uprawianie muzyki pomaga również w ekspresji emocji, z czym wielu ludzi ma problem.
Muzyk musi też wykazać się nienaganną pamięcią. W końcu trzeba zapamiętać na koncert wiele kawałków, z których każdy składa się (zwykle) z ogromnej ilości motywów, zagrywek i przejść, z których każde ma swoje określone miejsce które należy zapamiętać.
Wykonywanie muzyki na żywo może wiązać się z niemałym stresem. Dlatego też aktywni muzycy przyzwyczajają się do wystąpień publicznych.

A co z fizycznymi korzyściami? Tych też nie brakuje, choć te zwykle są różne w zależności od instrumentu.
Wokaliści i instrumentaliści dęci zwiększają swoją pojemność płuc, a dodatkowo wokaliści kształtują technikę emisji głosu. Gitarzyści i pianiści usprawniają zręczność swoich palców i nadgarstków.
Ogólnie wykonywanie muzyki DRASTYCZNIE poprawia koordynację i podzielność uwagi. Zwiększa się też elastyczność stawów, siła mięśni oraz ogólna wytrzymałość. Dość powiedzieć, że przeciętny aktywnie koncertujący perkusista rockowy ma kondycję porównywalną z profesjonalnym piłkarzem, a są gatunki wymagające od perkusistów jeszcze większej wytrzymałości...

Poniżej prezentuję filmik, na którym staram się na miarę moich skromnych możliwości zademonstrować sprawność perkusisty metalowego :)