Wikipedia mówi: Fala akustyczna – rozchodzące się w ośrodku zaburzenie gęstości (i ciśnienia) w postaci fali podłużnej, któremu towarzyszą drgania cząsteczek ośrodka. Ośrodki, w których mogą się poruszać, to ośrodki sprężyste (ciało stałe, ciecz, gaz). Zaburzenia te polegają na przenoszeniu energii mechanicznej przez drgające cząstki ośrodka (zgęszczenia i rozrzedzenia) bez zmiany ich średniego położenia.
Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd bierze się dźwięk? Czym jest to, co słyszymy? I dlaczego jest właśnie tak a nie inaczej? Wikipedia Ci nic nie mówi? Nie rozumiesz tego co czytasz? Czy chcesz dowiedzieć się więcej? Czemu nie spróbujesz pogłębić swojej wiedzy i poznać tajemnicy: jak to wszystko działa od środka?
Zacznijmy może od wyjaśnienia definicji: fala jest drganiem, które odpowiednio "formując się" dostarcza nam wszelkich informacji, jakie chcemy (lub nie) usłyszeć. Falę akustyczną/ dźwiękową może wytworzyć instrument, człowiek, zwierzę, każda rzecz jaka zostanie wprawiona w ruch, zjawisko przyrodnicze itp. I oto ta fala - czyli drgania, docierają do naszych uszu, dzięki czemu słyszymy muzykę, rozmowę, padający deszcz i tłukące się szkło. A ponadto potrafimy dźwięki rozróżniać.
Jaka to będzie fala? Wszystko zależy od tego kto lub co.
Wikipedia: Źródłem dźwięków słyszalnych są ciała wprawione w drgania, których energia jest dostateczna, aby wywołać w naszym organie słuchu (uchu), najsłabsze wrażenia słuchowe. Oznacza to, że natężenie dźwięków słyszalnych musi przekraczać próg słyszalności.
- Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości; (im większa częstotliwość fali, tym wyższy dźwięk)
- Głośność dźwięku zależy od natężenia; (jeśli rośnie natężenie fali, dźwięk jest głośniejszy, choć zależność między natężeniem a głośnością nie jest liniowa)
- Barwa zależy od składu widmowego fali akustycznej. Pozwala np. odróżniać dźwięki wytwarzane przez różne źródła.
Dźwięki ze względu na częstotliwość f dzielimy na: infradźwięki – poniżej 16 Hz, dźwięki słyszalne 16 Hz – 20 kHz – słyszy je większość ludzi, ultradźwięki – powyżej 20 kHz, hiperdźwięki – powyżej 1010 kHz.
Niektóre zwierzęta, np. nietoperze czy zwierzęta wodne porozumiewają się z pomocą infra i ultradźwięków... Przyjmuje się że ucho ludzkie słyszy dźwięki o częstotliwość 16-20 000 Hz, zatem nie usłyszymy niektórych "rozmów" zwierząt.
*Oficjalnie, ludzie słyszą dźwięki z przedziału 20Hz – 20kHz (1kHz = 1000Hz). Wg. innych źródeł słyszymy nie od 20Hz tylko od 16Hz. Jednakże górnej granicy nikt tak dokładnie nie definiuje.